Įsivaizduokite miestą, kuriame gatvės alsuoja žaluma, miesto triukšmą ir taršą užgožia medžių šnaresys ir gaivus pavėsis, o eismas draugiškas kiekvienam – ir pėsčiajam, ir dviratininkui, ir automobilio vairuotojui.
Vilnius tokiu šiuolaikišku, žaliu, gyventojams bei svečiams draugišku miestu ir siekia tapti. Sostinė išsikėlė ambicingą tikslą: sukurti darnią judumo sistemą, kuri atitiktų svarbiausius tvarumo principus ir padarytų miestą dar malonesniu gyventi.

Saugios, ramios ir švarios gatvės

Mažos taršos zona, kilpinis eismas ir žaliųjų erdvių plėtra – sprendimai, kuriuos įgyvendinant ir siekiama ambicingo tikslo kurti darnią judumo sistemą. Tokiame mieste gyventojai gali mėgautis grynu oru, saugiomis gatvėmis ir patogia infrastruktūra, tinkamai pritaikyta ne tik automobilių, bet ir bevariklių transporto priemonių vairuotojams. Džiugu, kad jau dabar galime pastebėti pozityvius tokios sistemos kūrimo ir įgyvendinimo rezultatus – gyventojų, besirenkančių judėti tvariau, skaičius nuolat auga, dėl kilpinio eismo, tranzitinio judėjimo srautas senamiestyje sumažėjo perpus, taip pat pagerėjo oro kokybė, o istorinis miesto centras tapo patrauklesne vieta pasivaikščioti.

Pėsčiųjų saugumas ir patogumas

Ar žinojote, kad sostinę supa pėsčiųjų takai, kurių ilgis net 1490 km? Kuo daugiau gyventojų žygiuoja gatvėmis, tuo mažesnės automobilių spūstys ir oro tarša. Šiuo metu 25 proc. kelionių sostinėje vyksta pėsčiomis. Mūsų tikslas – padaryti taip, kad iki 2030 m. tokiu būdu mieste vyktų bent 29 proc. kelionių. Šiam tikslui pasiekti 2023 m. buvo sutvarkyta ir įrengta 62 km pėsčiųjų takų, įvairiuose rajonuose pakeisti šaligatviai, nutiesti dviračių takai. Siekiant pagreitinti judėjimą pėsčiomis, trumpinamas pėsčiųjų laukimo laikas prie mieste esančių 132 šviesoforų. Kad žygiavimas taptų dar patrauklesnis, Vilnius siūlo net 16 kasdienio vaikščiojimo ir 24 laisvalaikio pėsčiųjų trasas, kurios driekiasi per gražiausias miesto vietas.

Dviratininkų rojus

Vilnius, siekdamas tapti dviračių entuziastų rojumi, sparčiai plečia šių transporto priemonių takų infrastruktūrą. Iki 2027 m. planuojama išplėsti dviračių gatvių tinklą iki daugiau nei 200 km, sukurti pagrindinį dviračių trasų tinklą ir įrengti daugiafunkces dviračių saugyklas. Tai leis Vilniaus gyventojams ir svečiams patogiai bei saugiai keliauti dvirate transporto priemone visame mieste, mažinant oro taršą ir spūstis.

Efektyvus viešasis transportas

Vilniaus viešasis transportas tampa vis patogesnis ir ekologiškesnis. Iki 2028 m. planuojama padidinti viešojo transporto reisų skaičių net 54 proc., įdiegti 12 naujų maršrutų ir apskritai gerinti susisiekimą mieste. Netolimoje ateityje net 60 proc. viešojo transporto priemonių bus varomos elektra, likusios – alternatyviais degalais.

Gyventojų įsitraukimas

Vilnius nori įtraukti gyventojus į darnaus judumo sprendimų įgyvendinimą. Kiekvienas miestietis, rinkdamasis dviračius, pėsčiųjų takus ar viešąjį transportą, gali prisidėti prie žaliosios sostinės augimo. Kartu kurdami darnų ir žalią miestą, gyventojai gali mėgautis švaresniu oru, saugesnėmis gatvėmis ir patogesne infrastruktūra.

Vilniaus miesto darnaus judumo planas – tai kvietimas prisijungti prie žaliosios revoliucijos. Kiekvienas mūsų pasirinkimas – kelionė dviračiu, pėsčiomis ar viešuoju transportu – prisideda prie tvarios ir patrauklios sostinės kūrimo. Susitinkame kelyje į žalesnį Vilnių!