Žalioji energija
Pagrindinis klimato kaitos sukėlėjas – energijai gauti naudojamas iškastinis kuras. Veiksmingiausias būdas kovoti su klimato kaita ir kurti tvarią sostinę yra kuo skubesnis perėjimas prie atsinaujinančios energijos išteklių naudojimo visame Vilniuje. Sostinė ryžtingai rodo iniciatyvą ir stengiasi užtikrinti, kad miesto arterijomis kuo skubiau tekėtų tik žalioji energija.
Tvari energija miesto infrastruktūrai
Šiuo metu vykdomos procedūros dėl nutolusių saulės elektrinių pirkimo 107 Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžioms įstaigoms. 83 iš jų yra mokyklos ir darželiai. Nutolusios saulės elektrinės taip pat perkamos šešioms gydymo įstaigoms: Vilkpėdės ligoninei, Vilniaus miesto klinikinei ligoninei, Šeškinės, Antakalnio, Centro ir Naujosios Vilnios poliklinikoms. Įstaigoms perkamos tokios galios elektrinės, kad iš esmės patenkintų jų visą elektros energijos poreikį.
Pažymėtina, kad naujos statybos pastatai projektuojami įrengiant saulės elektrines arba užtikrinant galimybę jas įrengti vėliau. Visuose naujos statybos pastatuose miestas įrengia energiją taupantį tiek vidaus, tiek lauko apšvietimą ir buitinę techniką.
Vilniaus gatvės apšviestos tik žalia elektros energija. Šiuo metu net 96 proc. miesto šviestuvų naudoja LED lempas, iki 2027 m. šis skaičius sieks 100 proc.
Elektrifikacija
Vilniaus miesto savivaldybė iki 2030 m. tankiai apgyvendintose miesto teritorijose siekia įrengti viešo naudojimo elektromobilių įkrovimo stoteles ne didesniu nei 500 m atstumu viena nuo kitos. Tai didelis žingsnis, kuriuo gyventojai skatinami mieste naudoti elektromobilius ir taip mažinti oro taršą.
Be to, senuosius autobusus pakeis net 297 nauji elektriniai autobusai, dėl kurių mažės iškastinio kuro sunaudojimas ir bus užtikrinamas švaresnis oras miesto gyventojams.
Žiedinės ekonomikos sprendimai
Energiją galime pasigaminti ne tik iš saulės, vėjo ar vandens, bet ir iš pramonėje susidarančių atliekų. Šiuo metu įmonė „Vilniaus vandenys“ elektros energiją gamina iš biodujų, kurios gaunamos iš nuotekų valymo metu susidarančio dumblo. Gaminama ir saulės energija. Taip pat testuojama galimybė iš išvalytų nuotekų išgauti šilumos energiją.
Savo ruožtu, bendrovė „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras“ yra vienintelė Lietuvoje, kuri iš komunalinių atliekų gamina sertifikuotą kietąjį atgautąjį kurą, kuris naudojamas gaminti cementą. Be to, Vilniaus nepavojingų atliekų sąvartyne susidarančios biodujos naudojamos sąvartyno pastatų šildymui.
Tai tik keli žiedinės ekonomikos sprendimai, kurie miestui leidžia užtikrinti mažesnį atliekų kiekį ir tvarios energijos gamybą.
Ką galite padaryti jūs?
Apsvarstykite galimybę įrengti saulės elektrinę ant savo namo stogo. Taip pat galite pasirinkti elektros tiekėjus, kurie naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius. Rinkitės ekologiškas judumo priemones – dviračius, elektromobilius, viešąjį transportą. Atsakingai tvarkykite atliekas, atkreipkite dėmesį į produktų ar paslaugų žiediškumą. Mažindami energijos vartojimą ir atliekų kiekį, prisidėsite prie švaresnės ir tvaresnės miesto aplinkos kūrimo.