Kalbant apie tvarumą, sprendimų ilgai ieškoti nereikia, juk dviratis jau išrastas!

Judėjimas dviračiu ir kitomis mikrojudumo transporto priemonėmis mieste padeda mažinti ne tik oro taršą, klimato kaitą sukeliančių dujų kiekį, spūstis, bet ir gerina miesto gyventojų sveikatą, suteikia galimybę praleisti daugiau laiko gryname ore ir žaliosiose miesto erdvėse.

Suvokdamas darnaus judumo svarbą tiek kovoje su klimato kaita, tiek skatinant fizinį aktyvumą mieste, Vilnius siekia tapti dviračių entuziastų rojumi ir sparčiai plečia miesto dviračių takų infrastruktūrą.

Vilnius – dviratininkų namai

Sostinės tikslas – iki 2030 m. padidinti kelionių dviračiais skaičių net 5 kartus. Tai itin ambicingas tikslas, tačiau, imantis didelių darbų ir esant gyventojų motyvacijai, jis, neabejojame, tikrai bus pasiektas.

Galime pasidžiaugti, kad 2017 m. vos 1.5 proc. visų kelionių mieste buvo atliekamos dviračiais, o štai 2024 m. šis skaičius išaugo iki 4,3 proc. ir tai tikrai ne pabaiga.

Ką mes darome, kad vizija taptų realybe?

Iki 2027 m., siekdami išplėsti tinklą nuo esamų 160 km iki daugiau nei 200 km planuojame kasmet nutiesti po 15–20 km naujų dviračių takų. Tikslas – garantuoti, kad dviračių takai būtų ne toliau nei 250 m atstumu nuo 90 proc. vilniečių gyvenamųjų vietų. Tokių planų įgyvendinimas Vilniaus gyventojams ir svečiams leis patogiai bei saugiai dviračiais keliauti visame mieste.
Vykdome dviračių trasų plėtrą, kuri jungs švietimo įstaigas, darbo ir paslaugų vietas gyvenamuosiuose rajonuose. Tokiu būdu kelionės šia transporto priemone taps ne tik poilsio, bet ir kasdienio judumo dalimi.
Kartu su privačiomis iniciatyvomis mieste įrengta ir šiuo metu veikia iki 30 dviračių remonto stotelių.
Rengiame sveikatingumui ir pažintiniam turizmui skirtas dviračių trasas, kurios leis geriau pažinti miestą ir kokybiškai praleisti laiką gamtoje.

Gatvės, kuriose karaliauja dviračiai

Vileišio gatvėje įrengta pirmoji Lietuvoje tikra dviračių gatvė, kurioje dviratininkams yra užtikrinamos visapusiškai saugios judėjimo sąlygos. Ši gatvė žymima dviračių gatvės kelio ženklu, ji turi pilnavertę infrastruktūrą ir atitinka tokio tipo gatvei keliamus reikalavimus, yra puikiai pritaikyta dviratininkams.

Panašių dviračių gatvių Vilniuje daugėja. Jose prioritetas – dviračių vairuotojams. M. K. Čiurlionio, Z. Sierakausko, Klimo ir Krokuvos gatvėse įrengti specialūs dviračių gatvės ženklai, kurie dviratininkams leidžia važiuoti per visą gatvės plotį. Pagal šiuos ženklus automobilių vairuotojams negalima lenkti dviratininkų, išvažiuojant į priešpriešinę eismo juostą, taip pat draudžiama važiuoti didesniu nei 30 km/h greičiu.

Ramesnės, saugesnės ir patogesnės gatvės

Sostinėje vis dažniau galite atsidurti gatvėse, kuriose automobiliai rieda lėčiau, eismo juostos yra siauresnės, jose – daugiau želdinių ir erdvių pėstiesiems, o dviračių vairuotojai yra tokie patys kelio šeimininkai kaip ir automobilių. Tai – ramaus eismo gatvės, kurių tikslas yra užtikrinti saugesnę, švaresnę ir ramesnę aplinką visiems miesto gyventojams bei svečiams. Planuojama, kad iki 2030 m. ramaus eismo principais bus pertvarkyta dauguma privažiuoti prie namų ar įstaigų skirtų gatvių.

Daugiafunkcės saugyklos prieinamos kiekvienam

Siekiant dar labiau palengvinti naudojimąsi tvariomis susisiekimo priemonėmis, mieste įrengta net 18 daugiafunkcių dviračių saugyklų. Tai vietos, kuriose galite saugiai palikti savo dvirates transporto priemones, jas įkrauti, su esančiais įrankiais pašalinti smulkius gedimus. Šios saugyklos ypač patogios mėgstantiems važinėtis dviračiu, tačiau neturintiems galimybės šios transporto priemonės laikyti namuose.

Be to, naujuose savivaldybės statomuose pastatuose įrengiama ir nauja infrastruktūra – dviračių stovai, persirengimo patalpos, dušai. Tokiu būdu miesto gyventojai į darbą skatinami keliauti tvariai.

Primename, kad judėjimas dviračiu yra vienas iš lengviausių būdų puoselėti sveikatą, palaikyti tvarų gyvenimo būdą ir prisidėti prie žaliosios sostinės augimo. Susitikime kelyje!

Ką galite padaryti jūs?

Norite skatinti darnų judumą? Kviečiame rinktis viešąjį transportą, susiplanuoti kelionę dviračiu ir išbandyti pėsčiųjų takus! Taip pat nepamirškite, kad galite derinti skirtingas transporto priemones – iki stotelės vykti paspirtuku, o vėliau tęsti kelionę viešuoju transportu. Tai padeda ne tik sutaupyti laiko ir pagerinti sveikatą, bet ir mažina oro užterštumą bei triukšmą mieste.