Žaliuojančios sostinės vizijoje – gatvės, kuriomis norisi ne tik keliauti, bet ir jose pabūti šiek tiek ilgiau, prisėsti ant suoliuko, įkvėpti gryno oro ar pasiklausyti čiulbančių paukščių. Kad ši vizija taptų realybe, pasitelktas ne vienas tvarus sprendimas – dviračių gatvės, kilpinis eismas, žaliosios Vilniaus bangos. Kviečiame susipažinti su visomis iniciatyvomis, kurios kuria mažos taršos zonas mūsų visų mieste.

Kilpinis eismas – saugesnis ir mažiau taršus miestas

2020 m. sostinės senamiestyje įgyvendintas kilpinis eismas, kuris jungia miesto istorinį centrą keturiomis kilpomis, tokiu būdu sumažindamas tranzitinį eismą.

Jau pastebimi pozityvūs tokio sprendimo rezultatai – tranzitinio eismo srautas senamiesčio gatvėse sumažėjo perpus, pagerėjo oro kokybė, senamiestis tapo patrauklesne vieta pasivaikščioti, jame klesti lauko kavinės.

Dviračių gatvės – saugumo ir tvarumo garantas

Vilnius taip pat aktyviai plečia dviračių gatvių tinklą, kuriame dviratininkams ir kitų transporto priemonių vairuotojams yra užtikrinamos lygiaverčiai patogios eismo sąlygos. Pirmoji tokiu principu buvo įrengta P. Vileišio gatvė. Planuojama, kad dviračių gatvių ilgis sostinėje sieks iki 50 km. Panašių gatvių Vilniuje daugėja. Jose prioritetas – dviračių vairuotojams. M. K. Čiurlionio, Z. Sierakausko, Jovaro, P. Klimo ir Raseinių gatvėse įrengti specialūs dviračių gatvės ženklai, kurie dviratininkams leidžia važiuoti per visą gatvės plotį. Pagal šiuos ženklus automobilių vairuotojams negalima lenkti dviratininkų, išvažiuojant į priešpriešinę eismo juostą, taip pat draudžiama važiuoti didesniu nei 30 km/h greičiu.

Ramaus eismo gatvės – daugiau vietos pėstiesiems ir dviratininkams

Ramaus eismo gatvės – dar viena Vilniaus iniciatyva, kuria siekiama kurti saugesnę ir švaresnę aplinką. Šiose gatvėse automobilių greitis ribojamas iki 30 km/h, eismo juostos siauresnės, daugiau vietos skiriama pėstiesiems ir dviratininkams. Skaičiuojama, kad ramaus eismo gatvės šalia namų yra bent 50 proc. saugesnės ir apie 10 dB tylesnės. Planuojama, kad iki 2030 m. ramaus eismo principais bus pertvarkyta dauguma privažiuoti prie namų ar įstaigų skirtų gatvių. Tai padės sumažinti avarijų skaičių, pagerinti oro kokybę ir sukurti malonesnę gyvenamąją aplinką.

Žaliosios erdvės

Daugiau nei 100 tūkst. medžių, 10 mln. krūmų ir 300 tūkst. vijoklių – toks yra ambicingas Vilniaus tikslas sukelti žaliąją bangą. Šia iniciatyva siekiama sukurti jaukesnį, tvaresnį ir sveikesnį miestą sostinės gyventojams, svečiams ir visai mus supančiai biologinei įvairovei. Žaliuojančios miesto gatvės yra ne tik atgaiva akims, jos padeda gerinti oro kokybę, sugeria lietaus vandenį, mažina karščio salų efektą, išlaiko drėgmę ir mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį.

Vilnius ne tik kalba apie tvarumą, bet ir dirba, kad miestiečiai galėtų mėgautis švaresniu oru, saugesnėmis gatvėmis ir patogesne infrastruktūra. Prie to prisidėti gali kiekvienas iš mūsų – rinkdamasis dviračius, pėsčiųjų takus ar viešąjį transportą. Kartu kuriame darnią ir žalią sostinę. Susitinkame kelyje!

Ką galite padaryti jūs?

Prisidėkite prie mažos taršos zonų kūrimo rinkdamiesi dviratį, vaikščiodami pėsčiomis ar naudodamiesi viešuoju transportu. Laikykitės greičio apribojimų ramaus eismo gatvėse ir dalyvaukite medžių sodinimo iniciatyvose. Kiekvienas tvarus jūsų veiksmas gali prisidėti prie švaresnio ir žalesnio Vilniaus kūrimo.