Sostinės senamiestyje, adresu Trakų g. 10, įsikūrusios Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemas balandžio 25 dieną virs žaliosios kultūros erdve – organizuojamas nemokamas renginys „Mainų sodas – dalinkis, augink, įsikvėpk!“. Čia bus galima keistis sodinukais, dalyvauti edukacijose ir diskusijose, susipažinti su sukulentų pasauliu, pasigaminti keramikinį vazoną ar net išbandyti cianotipiją.

Vieno pagrindinių „Mainų sodo“ akcentų – sodinukų mainytuvių idėja prieš ketverius metus gimė pačioje bibliotekoje. Pasak šios iniciatyvos sumanytojos, vyresniosios bibliotekininkės Mildos Šapurovos, viskas prasidėjo nuo kolegų, tyliai besidalijančių daržovių daigais.

„Paaiškėjo, kad bibliotekoje dirba gausus būrys sodininkystės ir daržininkystės entuziastų, tad nusprendėme bendrą pomėgį paversti atvira iniciatyva ir įtraukti lankytojus. Norėjosi sutelkti visus bendram pomėgiui, o ir skaitytojus nudžiuginti bei paskatinti auginti namuose ir sode daržoves, gėles“, – dalinasi M. Šapurova.

Prie šios iniciatyvos prisijungė ir Vilniaus miesto savivaldybė. „Džiaugiamės galėdami būti šios gražios iniciatyvos dalimi – augalai, bendrystė ir dalijimasis idėjomis apie tvarumą yra labai svarbūs mūsų miestui. Tokie renginiai ne tik stiprina bendruomenę, bet ir skatina kiekvieną vilnietį prisidėti prie žalesnės sostinės kūrimo“, – sako Jurga Pociūtė-Mikūtienė, projekto „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ vadovė.

Šiemet mainytuvės tampa atviros visiems vilniečiams – kiekvienas kviečiamas atsinešti daržovių, prieskoninių žolelių ar gėlių daigų, uogų krūmelių sodinukų, kambarinių gėlių auginių, taip pat vazonėlių ar kitų sodinimo priemonių.

Kvies pažinti kaktusus iš arčiau

Kaktusų kolekcininkė Jūratė Lupu „Mainų sode“ pristatys daugiau nei dvidešimt metų puoselėjamą kaktusų kolekciją. Anot jos, kaktusų skaičius nuolat kinta – daugiausia jų buvo suskaičiuota apie tūkstantį, tačiau dabar likusi maždaug pusė. Kai kurie augalai užauga per dideli, todėl tenka atsisakyti dalies kolekcijos – kaktusams reikia vis daugiau vietos.

„Dauguma parduotuvėse siūlomų kaktusų – lengvai prižiūrimi. Jie nereikalauja ypatingo grunto, atlaiko ilgesnes sausras, tačiau labai svarbu užtikrinti pakankamai šviesos – tik tada augalas išlaiko gražią formą ir neišstypsta. Vis dėlto, norint sulaukti žiedų, teks labiau pasistengti – kaktusui būtinas vėsus poilsis žiemą“, – tikina J. Lupu.

Kolekcininkė pastebi, kad kaktusus dažniausiai renkasi uždaresnio būdo, bet optimistiški žmonės, kurie žavisi egzotika ir turi kantrybės, nes žiedų kartais tenka laukti ilgai, o pražysta jie tik trumpam.

Diskusijos prie puodelio arbatos

Be sodinukų mainytuvių, „Mainų sodo“ lankytojų lauks įvairios edukacijos bei diskusijos. Apie tai, ką galima užsiauginti miesto balkonuose, diskutuos balkono sodininkystės entuziastės Santana Markūnaitė Maslovė, Jūratė Grybaitė Baliulė ir Inga Juodvalkienė. Diskusiją moderuos LRT radijo laidų vedėja, rubrikos „Auga ir balkone“ sumanytoja ir vedėja Rūta Simanavičienė.

Diskusijoje „Oro užterštumas ir sveiki augalai mieste – įmanoma?“ dalyvaus kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė, VIKO lektorius Tomas Čižokas, „Idėjų lysvės“ bendraįkūrėja Aušra Petruškė ir „Augalų sėklų bibliotekos“ autorė Milda Šapurova. Pokalbį moderuos apželdinimo kursų „Geltonas karutis” įkūrėja ir TV laidos „Čia mano sodas” vedėja Lina Liubertaitė.

Renginio metu bus organizuojamos kūrybinės dirbtuvės „Mano augalo žymeklis“, kur dalyviai galės pasigaminti oliziukų – mažų žmogučių, pripildytų pjuvenomis su sėklomis plaukuose. Taip pat vyks sukulentų vazonėlių keramikos dirbtuvės ir dekupažo edukacija, o mėlynus augalų atspaudus bus galima kurti cianotipijos būdu.

Visi užsiėmimai ir renginiai – nemokami.

Renginį organizuoja Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kartu su „Vilnius – Europos Žalioji sostinė“.

Nuotr. Mindaugo Masaičio