Maisto atliekos
Nors maisto atliekų namų ūkiuose susidaro kone daugiausiai, iki 2024 m. sausio 1 d. Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai galėjo rūšiuoti tik plastiką, popierių, metalą, stiklą ar didelio gabarito atliekas. Situacija pasikeitė šiais metais, kai sostinėje pradėjo veikti nauja atliekų rūšiavimo sistema.
Kaip veikia naujoji maisto atliekų surinkimo sistema?
Būtinai išpakuotas organines maisto ir virtuvės atliekas – žieves, lupenas, graužtukus, arbatos ir kavos tirščius, arbatos pakelius, kambarinius augalus ir jų dalis, popierinius rankšluosčius, servetėles ir kt. – turite mesti į oranžinės spalvos maišelį, kuris pagamintas iš ne mažiau nei 90 proc. perdirbtų medžiagų. Pripildytą maišelį reikia mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Jame surinktos mišrios komunalinės atliekos kartu su oranžiniais maišeliais keliauja į Vilniaus mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginius. Juose naudojama speciali technologija, galinti atpažinti oranžinius maišelius ir atskirti juos iš kitų atliekų srauto. Galiausiai iš maisto atliekų ruošiama skysta kompostuojama masė (pulpa), kuri yra tinkama maitinti lervas ir gauti baltymus, taip pat gaminti biodujas. Taip mieste užtikrinama žiedinės ekonomikos plėtra.
Iš kur gauti oranžinių maišelių ir kibirėlių?
Maisto atliekų rūšiavimo priemones galite pasiimti Vilniaus miesto savivaldybėje, seniūnijose ar Vilniaus didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, taip pat didžiųjų prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse. Žemėlapį su tiksliomis jų dalijimo vietomis rasite interneto svetainėje www.atliekuetiketas.lt. Nepamirškite padėti savo artimiesiems, kaimynams ar draugams, kurie priemonių patys pasiimti negali.
Kodėl turėtume rūšiuoti maisto atliekas?
Rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas yra svarbu ne tik dėl aplinkosaugos, bet ir dėl ekonominių bei socialinių priežasčių. Atskirai surinktos maisto ir virtuvės atliekos nepatenka į sąvartyną ir gali būti paverčiamos natūralia trąša, biodujomis ar kompostu. Atskiriant maistą, neužteršiamos kitos mišrios komunalinės atliekos, o tai didina atliekų perdirbimo galimybes. Galiausiai, atskirai rūšiuojant maisto ir virtuvės atliekas, mažiname maisto švaistymą.
Maisto atliekų rūšiavimas yra vienas iš paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų skatinti žiedinę ekonomiką, mažinti maisto švaistymą bei prisidėti prie žalesnės sostinės kūrimo.