Europos Komisija užsibrėžė ambicingą tikslą: iki 2030 m. net 112 žemyno miestų paversti klimatui neutraliais. Tarp tokių miestų – ir žaliasis Vilnius. Tam, kad ambicingas ir labai svarbus tikslas būtų pasiektas, sostinėje būtina įgyvendinti ne vieną pokytį, tačiau miestas tam pasiruošęs ir jau pluša atsiraitojęs rankoves.

Ką reiškia neutralus klimatui miestas?

Pradėkime nuo pradžių. Neutralus klimatui miestas siekia, kad iki 2030 m. būtų maksimaliai sumažintos ŠESD emisijos, o neišvengiamas teršalų kiekis būtų kompensuojamas, pavyzdžiui, sodinant medžius. Klimato neutralumas nėra tik veiksmingas resursų mažinimas, tai ir ekonomikos augimas, ir darbo vietų kūrimas, ir inovacijų plėtra.

Miestų misijos sutartis ir bendradarbiavimas

Vilnius, kaip ir kiti projekto miestai, rengia specialų planą – Vilniaus miesto klimato susitarimą. Šis susitarimas apims veiksmų ir investicijų strategijas, kurios padės miestui siekti klimato neutralumo energetikos, transporto, pastatų ir atliekų tvarkymo srityse. Miestų misijos sutartis atvers Vilniui duris bendradarbiauti su regioninėmis, nacionalinėmis valdžios institucijomis ir ES organizacijomis, taip padėdama rasti priemones bei finansinę paramą įgyvendinti pažangius projektus.

Miestų transformacijos procese dalyvaus įvairios suinteresuotos šalys – miesto savivaldybės įstaigos, mokslinių tyrimų organizacijos, verslo ir pramonės subjektai bei piliečiai. Visi dirbs išvien, siekdami drastiškai mažinti miestų generuojamas (ŠESD) emisijas.

Mažos taršos zonos

Vienas iš pagrindinių ŠESD šaltinių Vilniaus mieste yra transportas, kuris išmeta 38 proc. visų mieste susidarančių klimato kaitą sukeliančių teršalų. Su išsamia strategija „Darnus judumas“ miestas siekia sukurti mažos taršos zonas. Tai Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nustatytos teritorijos, kuriose ribojamas arba draudžiamas įvažiavimas didelį teršalų kiekį išmetančioms transporto priemonėms. Tokiu būdu siekiama atitinkamose teritorijose pagerinti oro kokybę ir sumažinti taršos poveikį aplinkai bei žmonėms. Šios zonos pradės galioti nuo 2025 m.

Šiuo metu nauja įstaiga „Neutralus klimatui Vilnius“ aktyviai bendradarbiauja su Vilniaus miesto savivaldybe, taip pat įvairiais partneriais ir misijai įgyvendinti rengia esminius dokumentus bei planus:

  • Vilniaus miesto klimato susitarimą, (bendradarbiaujama su Europos Komisijos „NetZeroCities“ miestų misijos platforma);
  • Prisitaikymo prie klimato kaitos planą (bendradarbiaujama su Aplinkos ministerija ir misijos įgyvedininimo „MIP4Adapt“ platformos ekspertais);
  • Žaliojo miesto veiksmų planą (bendradarbiaujama su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (EBRD)).