Ar žinojote, kad Vilniaus gyventojai ir verslai kasdien sukuria tiek nuotekų, kad jų užtektų pripildyti net 40 olimpinių baseinų?

Sostinėje į vandens telkinius kasdien išteka net 100 tūkst. m3 nuotekų. Išvalyti jas yra ne tik didelis iššūkis, bet ir gyvybiškai svarbi misija. Patekusios į vandens telkinius nevalytos nuotekos gali stipriai užteršti aplinką ir pakenkti biologinei įvairovei. Dėl šios priežasties žalioji sostinė deda visas pastangas, kad mieste susidarančios nuotekos būtų skrupulingai išvalytos.

Ne tik valo nuotekas, bet ir generuoja energiją

Vilniaus nuotekų valymo sistemoje įdiegti nauji nuotekų valymo filtrai geba sulaikyti smulkiausias – iki 12 mikronų dydžio – plastiko ir kitų medžiagų daleles. Palyginkime – žmogaus plaukas yra apytiksliai 70 mikronų pločio, dabartiniai filtrai iš mūsų nuotekų sistemos gali išvalyti beveik 6 kartus smulkesnes atliekas.

Siekiant užtikrinti kuo didesnį žiediškumo mastą, nuotekų valymo metu atskiriamos susidariusios geležies atliekos. Jos vėliau tampa vertinga žaliava įvairiose pramonės srityse, taip medžiagoms ne tik suteikiamas antras šansas gyventi, bet ir mažinamas atliekų kiekis.

Be to, nuotekų valymo metu susidaręs dumblas paverčiamas biodujomis, kurios yra laikomos tvariu energijos šaltiniu. Tokiu būdu, kartu pasitelkiant ir saulės energiją, beveik trečdalis įmonės „Vilniaus vandenys“ sunaudojamos energijos jau yra tvari. Įmonės ilgalaikėje strategijoje numatyta, kad iki 2032 m. visa energija bus gaunama tik iš atsinaujinančių šaltinių.

Kaip prisidėti prie to, kad vandens telkiniai būtų švaresni? 

Nors nuotekų valymo sistemos yra pažangios, kai kurios į jas patekusios atliekos vis dar kelia problemų. Pavyzdžiui, sunkiai išvalomos nuotekose randamos buitinės chemijos, vaistų ar plastiko dalys gali teršti vandens telkinius.

Keletas patarimų gyventojams, kaip nuotekas padaryti švaresnes:

  • niekada nepilkite buitinės chemijos ir nemeskite vaistų į kriauklę ar tualetą;
  • mažinkite plastiko sunaudojimą ir tinkamai tvarkykite atliekas;
  • rinkitės ekologiškas valymo priemones.

Kiekvieno mūsų indėlis padeda užtikrinti, kad Vilniaus nuotekų sistema veiktų efektyviai ir saugotų mūsų gamtą!