Tam, kad miesto džiunglės sužaliuotų, turime užtikrinti, jog sparčiai dygstantys nauji pastatai atitiktų aukščiausius tvarumo standartus, kurtų tiek estetišką, tiek saugią ir malonią aplinką miesto gyventojams bei svečiams. Kad įgyvendintume šį tikslą, esame išskyrę aiškius prioritetus, kaip turi būti kuriami naujieji Vilniaus miesto pastatai.

Tvari energija

Naujos statybos pastatai projektuojami įveiklinant racionaliausius atsinaujinančios energijos šaltinius. Pastatai projektuojami taip, kad ant jų stogų būtų galima įrengti saulės elektrines, taip pat kad būtų galimybė juos prijungti prie nutolusių saulės jėgainių, bet to, įrengiamos geoterminės pastatų šildymo sistemos. Naujuose pastatuose taip pat diegiamas energiją taupantis vidaus ir lauko apšvietimas, kurio efektyvumas yra didesnis nei 150 lm/W. Tai padeda mažinti energijos sąnaudas ir išlaikyti aukštą apšvietimo kokybę.

Vandens tausojimas

Naujuose pastatuose naudojami vandenį taupantys sanitariniai prietaisai ir buitinė technika, taip pat sodinami vietovei tinkantys ir mažiau priežiūros bei papildomo laistymo reikalaujantys augalai, įrengiami vandenį tausojantys laistymo įrenginiai. Be to, projektuojamos tvarios drenažo sistemos, tokios kaip šlapbalės ir sausbalės, kurios padeda surinkti ir išgarinti lietaus vandenį bei sumažinti kanalizacijos įrenginių poreikį. Pasitelkiamos naftos ir riebalų gaudyklės mažina gruntinio vandens taršą.

Arčiau gamtos

Projektuojant naujus pastatus, numatyti sprendimai, kuriais siekiama didinti biologinę įvairovę ir priartinti kasdienybę prie gamtos: sodinamos gėlės, medžiai, įrengiami paukščių inkilai, vabzdžių viešbučiai. Taip pat yra atliekama išsami želdynų analizė, rengiamos būklės gerinimo rekomendacijos, planuojama organizuoti biologinės įvairovės vertinimus ir kurti augmenijos priežiūros planus.
Gamta sugrįžta ir į ugdymo įstaigas – naujuose mokyklų projektuose kuriami daržai ir pakeltos lysvės, mokiniai skatinami pažinti gyvąją gamtą, kartu ugdomas jų bendruomeniškumas, prisidedama prie vaikų emocinės gerovės. Mokyklose įrengiamos ir lauko klasės, tad, esant geram orui, mokiniai mokosi gryname ore. Tai ne tik paįvairina ugdymo procesą, bet ir gerina sveikatą.

Naujai rengiamuose pastatuose stogai apželdinami, klojami šviesia danga arba įveiklinami kuriant poilsio bei rekreacijos zonas, taip mažinamas šilumos salos efektas, užtikrinamos mažesnės energijos sąnaudos vasaros metu ir didesnis poilsio zonų prieinamumas.

Išmanūs sprendimai ir aukšti standartai

Siekiant užtikrinti patikimą ir tvarią pastatų infrastruktūrą, planuojama parengti vidinį tvarių pastatų projektavimo ir statybos standartą, kuriame būtų nustatyti holistiniai tvarumo kriterijai medžiagoms ir vandeniui naudoti, atliekoms tvarkyti, skaidriai valdysenai bei pastatų naudotojų gerovei užtikrinti. Visuose didesniuose naujos statybos pastatuose įrengiamos pastato valdymo sistemos, kurios veiksmingai valdo inžinerinę įrangą, padeda taupyti energiją ir išteklius. Siekiant sklandesnio projektavimo ir statybos proceso, visiems naujiems projektams, kurių vertė didesnė nei 1,5 mln. eurų, kuriami skaitmeniniai BIM modeliai.

Visapusiškas taršos mažinimas

Siekiant mažinti šviesos taršą, nauji pastatai projektuojami naudojant automatinius laiko ir dienos šviesos daviklius, apšvietimas nukreipiamas žemyn į funkcines zonas. Projektuojant pastatus, triukšmo taršai mažinti numatomi įvairūs sprendimai: garso modeliavimas, akustinės sienelės ant stogo esančiai inžinerinei įrangai ir kt. Naujuose pastatuose įrengiami CO2 davikliai, užtikrinantys geresnę oro kokybę ir taupantys energijos sąnaudas vėdinimui.

Arčiau bendruomenių

Projektų, kuriems skelbiami architektūriniai konkursai, koncepcijos metu vykdomos kūrybinės dirbtuvės su bendruomenėmis, siekiant įtraukti jų idėjas ir poreikius. Norint užtikrinti aktyvų gyventojų dalyvavimą ir informuotumą, su jais vykdomi trys susitikimai: kūrybinės dirbtuvės, architektūrinio projekto konkursą laimėjusio darbo pristatymas, projektinių pasiūlymų viešinimas. Pagal galimybes užtikrinamas naujų pastatų prieinamumas įvairioms bendruomenėms, projektuojamos zonos su atskirais įėjimais, remiamasi aukščiausiais saugumo standartais. Pagal universalaus dizaino principus pastatai ir viešosios erdvės pritaikomi asmenims su specialiaisiais poreikiais ir negalia, įrengiama tam pritaikyta infrastruktūra.

Ką galite padaryti jūs?

Kuriant tvaresnę miesto aplinką, kiekvieno iš mūsų indėlis yra svarbus. Galite pasirinkti aplinkai draugiškus sprendimus savo namuose, pavyzdžiui, įrengti saulės elektrines ar įsigyti vandens taupymo įrenginius. Taip pat galite dalyvauti įvairiuose projektuose, pavyzdžiui, želdynų kūrimo iniciatyvose ar bendruomenės renginiuose. Nedideli veiksmai, tokie kaip atliekų rūšiavimas ar energijos taupymas, gali padėti sumažinti ekologinį pėdsaką. Būkite aktyvūs ir integruokite tvarumo principus į savo kasdienį gyvenimą.