Žalioji banga
Daugiau nei 100 tūkst. medžių, 10 mln. krūmų ir 300 tūkst. vijoklių – toks yra ambicingas Vilniaus tikslas sukelti žaliąją bangą. Iniciatyva siekiama sukurti jaukesnę, tvaresnę ir sveikesnę aplinką sostinės gyventojams, svečiams bei visai mus supančiai biologinei įvairovei. Nors tikslas kilnus, jį pasiekti – nemenkas iššūkis, tad prie ambicingo siekio įgyvendinimo gali prisidėti kiekvienas – patys miestiečiai, bendruomenės, įmonės ir organizacijos.
Žaliojoje Vilniaus bangoje galima dalyvauti augalus sodinant savarankiškai arba dovanojant juos apželdinimo profesionalams. Vilniečiai kviečiami sodinti ir greta savo namų, darbo vietų arba pasirinktose miesto teritorijose. Tokiai veiklai atlikti Vilniaus savivaldybė teikia visokeriopą pagalbą ir siūlo specialistų konsultacijas.
Sodinukai dovanų
Ar žinojote, kad kasmet Vilniaus miestas gyventojams dovanoja tūkstančius krūmų sodinukų, kuriuos galima pasodinti savo bendruomenės kieme? Jums tereikia pasitarti su kaimynas ir, gavus jų sutikimą, kreiptis į seniūniją su informacija, kur ir kokius krūmus ketinate sodinti. Šviesiosios hortenzijos, alyvos, jazminai, juodvaisės aronijos – tik keletas rūšių sodinukų, kuriuos jums dovanoja savivaldybė. Tai puiki galimybė ne tik papuošti savo kiemą, geriau pažinti mus supančią bendruomenę, bet ir prisidėti prie vis stiprėjančios iniciatyvos „Žalioji Vilniaus banga“.
Augalų sodinimo talkos
Kiekvieną pavasarį, kartu su savo draugais, šeima ar kolegomis esate kviečiami prisijungti prie augalų sodinimo talkų. Jas įgyvendina patyrę organizacijos „Vilniaus miestų parkai“ specialistai ir arboristai, kurie iš anksto parenka tinkamiausias augalų sodinimo vietas ir suteikia galimybę gyventojams prisidėti prie žaliuojančios sostinės kūrimo. Tokių talkų metu vilniečiai jau pasodino tūkstančius krūmų bei medžių Karoliniškėse, Žirmūnuose, Naujamiestyje, Žvėryne, Antakalnyje, Pašilaičiuose, Pavilnyje ir daugybė kitų miesto rajonų.
Tegul žaliuoja ne tik gatvės, bet ir tvoros, stogai
Žalioji banga kaip tikras cunamis užlieja ne tik Vilniaus miesto gatves, bet žaliai nuspalvina ir tvoras, stogus. Štai ant neseniai atidaryto Lazdynų baseino stogo pražydo šilokų kilimas. Tai pirmasis Vilniuje tokio dydžio – 1000 m2 – apželdintas stogas, kuriame parinkti devynių rūšių šilokai. Žalioji danga pagyvinta daugiau nei trimis tūkstančiais įvairių augalų. Joje žaliuoja čiobreliai, raudonėliai, girmėtės, žemuogės, karpažolės. Žalieji stogai yra puiki dovana miesto biologinei įvairovei – šie augalai ne tik absorbuoja taršą, anglies dvideginį, bet ir mažina karščio salų riziką.
Visą pavasarį Vilniaus miesto savivaldybė sostinės mokykloms ir darželiams dalijo vijoklius, skirtus apželdinti tvoras. Beveik 80-iai įstaigų išdalinta apie 8200 vijoklių sodinukų. Juos sodino ir prižiūri pačios mokyklų bendruomenės. Vijokliai ne tik puošia mokyklų bei darželių tvoras, bet ir kuria sveikesnę aplinką mokyklos bendruomenei, jie saugo nuo gatvių triukšmo, automobilių taršos, dulkių. Šie augalai taip pat užtikrina privatumą, saugumą, vasarą jie gražiai žaliuoja, o rudenį džiugina spalvomis.
Tvarus pievų šienavimas
Nuo 2022 m. Vilniuje pradėta unikali iniciatyva, pakeitusi senas pievų priežiūros tradicijas. Vietoj nuolatinių šienavimo darbų, dalyje sostinės teritorijų pasirinktas nešienaujamų pievų konceptas. Įsivaizduokite pievą, kurioje žolė auga laisvai ir natūraliai, o gamta pati rūpinasi savo grožiu. Iš pažiūros paprastas sprendimas tapo reikšminga priemone kovoti su klimato kaita ir aplinkos tarša. Taip prižiūrimos pievos mažina oro taršą, yra ypač naudingos miesto ekosistemai, taip pat suteikia prieglobstį įvairioms augalų ir gyvūnų rūšims. Nešienaujamos Vilniaus pievos veikia kaip natūralūs oro filtrai, mažinantys dirvožemio eroziją ir sulaikantys vandens perteklių lyjant.