Žaliosios kaimynystės
Saugūs, tvarkingi ir žali kiemai – tai ne užgaida, o būtinybė, kuri gerina miesto gyventojų gyvenimo kokybę, prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo, padeda kovoti su klimato kaita ir gražina gamtą po kiekvieno iš mūsų langais.
Vilniaus miestas gyventojams stengiasi suteikti galimybių renovuoti savo būstus ir puošti juos supančią aplinką.
Kiemų tvarkymas
Vilniečiai yra kviečiami renovuoti daugiabučius, kuriuose gyvena, savo ruožtu miestas nemokamai atnaujina renovuotų pastatų kiemus. Tai reiškia, kad kartu su renovacijos banga, mūsų kiemai tampa dar jaukesni, patogesni ir saugesni.
Savivaldybė atnaujina prie renovuotų namų esančių daugiabučių šaligatvius, automobilių stovėjimo aikšteles, vaikų žaidimų vietas, įrengia treniruoklius, pastato suoliukus ir sutvarko želdinius. Interaktyviame žemėlapyje kiekvienas Vilniaus gyventojas gali rasti informaciją apie savo namą ir kaimynijos teritoriją. Jei joje visi daugiabučiai yra atnaujinti arba renovacijos procesas jau pradėtas, kiemai taip pat bus atnaujinti.
Kaimynijų programa
Kaimynija – tai erdviškai susijusių daugiabučių namų bendruomenė, kuri dalijasi bendra kiemo infrastruktūra. Programa siekiama ne tik atnaujinti daugiabučius, bet ir sukurti jaukias bei saugias bendruomenės erdves. Programos dalyviai sprendžia, kaip atnaujinti savo kiemą, kad jame leisti laiką būtų gera ir jauku. Savivaldybė, siekdama sukurti patogias kaimyniškas erdves, skiria nuo 10 iki 15 eurų kvadratiniam metrui neužstatyto kaimynijos ploto. Tad, jei jūsų kaimynijos plotas yra 5 000 m2, galite gauti nuo 50 iki 75 tūkst. eurų jam atnaujinti.
Gyventojams taip pat suteikiama galimybė finansuoti ir nesudėtingų poilsio ar sporto paskirties statinių – pavėsinių, poilsio zonų, vaikų žaidimo aikštelių, treniruoklių ir kt. – projektavimą. Siekiant išsaugoti žaliąsias kaimynijos teritorijos erdves, programoje numatyta, kad žalioms erdvėms turi būti palikta ne mažiau nei 30 proc. bendrojo kaimynijos teritorijos ploto.
Be to, raginame nepamiršti šeimininko metro – teritorijos prie namo, kuria rūpinasi patys gyventojai. Šią pusiau privačią erdvę galite puošti pagal savo poreikius, pavyzdžiui, pastatyti suoliuką, apželdinti aplinką, ją dekoruoti ir kt.
Bendruomenių daržai
Dar vienas unikalus būdas gyventi tvariau ir geriau pažinti savo bendruomenę, taip pat prisidėti prie žaliuojančios sostinės augimo yra bendruomenių daržų iniciatyva. Visame Vilniaus mieste ir regione gyventojai yra skatinami burtis ir kartu steigti bendruomenių daržus daugiabučių kiemuose. Tokie daržai gali virsti ištisais sodais, kuriuose auga gėrybės, taip suteikiant šansą miesto gyventojams pajusti gyvenimo arčiau gamtos teikiamus malonumus. Miesto daržininkystę jau sėkmingai plėtoja Antakalnio ir Pilaitės gyventojai. Vilniaus miestas paruošė gidą, jei nuspręstumėte tokią iniciatyvą įgyvendinti ir savo bendruomenėje.
Tokie projektai suteikia galimybių susikurti svajonių kiemą. Skatindami pastatų modernizaciją ir kaimyninių erdvių puoselėjimą, kuriame ne tik gražesnį, bet ir saugesnį, tvaresnį, malonesnį gyventi miestą kiekvienam iš mūsų.
Ką galite padaryti jūs?
Paverskite savo kiemą žaliąja oaze, kurioje gyvuos ne tik gamta, bet ir bendruomenės dvasia. Savo rajone kurkite bendruomenių daržus, organizuokite erdves poilsiui ir aktyviam gyvenimui. Dalyvaukite kiemų atnaujinimo projektuose ir prisidėkite prie miesto žaliųjų plotų plėtros – kiekviena, net ir maža, iniciatyva gali turėti didelį poveikį jūsų gyvenamajai aplinkai ir miesto ekosistemai. Leiskite savo idėjoms ir veiksmams padėti kurti miesto ateitį, kurioje gyventojai bei gamta puikiai dera.