Gamtininko kalendorius – mažųjų vilniečių atradimams gamtoje
Apie
Lengvai, paprastai, įdomiai ir žaismingai pažink Vilniaus gamtą.
Kviečiame į žaliojo miesto kūrimą įtraukti mažuosius vilniečius – darželinukus ir pradinių klasių mokinius. Kad būtų lengviau tai padaryti, specialiai jiems kuriamas gamtininko kalendorius.
Kiekvieną mėnesį pasirodys naujas gamtininko kalendoriaus numeris, kuriame mokytojai ir vaikai ras pasiūlymą kiekvienai dienai, ką tyrinėti, veikti gamtoje, ką įdomaus apie ją sužinoti.
Gamtininko kalendoriuje:
- Pasiūlymai, ką tą mėnesį stebėti gamtoje.
- Įdomūs faktai apie Vilniaus gamtą.
- Interaktyvios užduotėlės su nuorodomis į mokymosi priemones.
- Pasiūlymai darbeliams.
- Kvietimai į svarbiausius Žaliosios sostinės renginius, iniciatyvas.
- Sezoniniai ir metinis konkursai.
Padėkite Vilniui ne tik žaliuoti, bet ir pradėti dūgzti. Pagaminkite savo vabzdžių viešbutį.
Apdulkintojai – tai vabzdžiai, kurie lanko augalų žiedus ieškodami maisto – nektaro. Skanaudami nektaru jie apkimba žiedadulkėmis ir jas perneša ant kitų žiedų, taip juos apdulkindami.
Apdulkintojai yra įvairiausi vabzdžiai – vabalai, skruzdėlės, blakės, musės, uodeliai, žiedmusės, dieniniai ir naktiniai drugiai, širšės, vapsvos, bei, žinoma – bitės. Skirtingai nei dauguma galvoja, naminės bitės, kurias taip gerai visi pažįstame, nėra pagrindiniai apdulkintojai. Ypač dažnai pamirštamos laukinės arba pavienės bitės, kurios neformuoja didelių šeimų, o gyvena po vieną. Joms reikalingi nedideli specialūs namai – įvairios tuščiavidurės erdvės, kuriose jos galėtų auginti savo palikuonis. Tai dažniausiai būna tuščiavidurės žolės, nendrių stiebai ar ilgos skylutės medžiuose, kurias natūraliai ten paliktų įvairūs medieną graužiantys vabaliukai.
Pagaminkite vabzdžiams apdulkintojams viešbutį. Jis gali būti didelis, arba visai mažas. Mokyklos ar darželio kieme galite pastatyti jį vieną arba įrengti visą viešbučių kompleksą, išdėliodami juos skirtingose vietose. Pavienės bitės yra visiškai nepavojingos, nepaisant to, jų privačią erdvę reikėtų gerbti. Įrengtą vabzdžių viešbutį stebėkite iš toliau, kad viską matytumėte, bet netrikdytumėte ten gyvenančių vabzdžių. Taip Jūsų sukurtame viešbutyje vabzdžiai galės jaustis saugūs ir netrikdomi.
Reikmenys: Popierius ir rašymo priemonės vabzdžių viešbučio planui parengti, surinktos natūralios medžiagos vabzdžių viešbučiui (sausų nendrių stiebai, sudžiūvusios žolės stiebai, molis, mediena kurioje galima gręžti skyles), pasirinktas vabzdžių viešbučio rėmelis, fotografavimo priemonės.
Eiga:
- Su vaikais aptarkite, kokį vabzdžių viešbutį norėtumėte pasigaminti. Naudingos nuorodos mokytojams ieškant įkvėpimo ir planuojant vabzdžių viešbutį:
- Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro video „Kodėl niekas negyvena mano vabzdžių viešbutyje?” : https://www.youtube.com/watch?v=jke0nn8WrW4 ;
- LRT „Labas rytas, Lietuva” reportažas apie vabzdžių viešbučius: https://www.facebook.com/watch/?v=386226859295598
Susiplanuokite, kaip vykdysite medžiagų vabzdžių viešbučiui rinkimą.
- Rekomenduojame:
- naudoti tik natūralias medžiagas – medieną, sausas žoles, sausas nendres, molį
- vengti plastiko tiek vabzdžių viešbučio struktūrai, tiek ir vidinėms dalims. Plastikas nepraleidžia oro, todėl vabzdžiams ten yra blogiau gyventi
- Pasiruoškite medžiagas ir rėmelį vabzdžių viešbučiui.
- Įrenkite savo pasirinktą vabzdžių viešbutį ir išrinkite jam vietą prie savo mokyklos ar darželio kieme.
- Nufotografuokite savo sukurtą vabzdžių viešbutį, įkurdintą lauke, kartu su kūrėjais.
- Įkelkite nuotrauką iki balandžio 30 d. (imtinai) į https://zaliasvilnius.lt/pavasario-konkurso-anketa/
Įvertinimas ir apdovanojimai:
Visi konkurso darbeliai bus skelbiami svetainėje https://zaliasvilnius.lt/, kur gegužės 1 – gegužės 15 d. (imtinai) vyks viešas balsavimas.
Laimėtojai bus skelbiami gegužės 16 d..
Grupė/klasė nugalėtoja, surinkusi daugiausiai balsų laimės išvyką su gamtininku Vilniuje.
Žaliosios sostinės komanda taip pat išrinks nugalėtoją, kuriam teiks specialų prizą.
Apie laimėjimus bus pranešta grupės darbą užregistravusiems mokytojams/-oms.
Atiduoti balsą galima vieną kartą iš vieno IP adreso (įrenginio). Nesažiningo balsavimo atveju, komandos balsai yra anuliuojami.
Kviečiame susipažinti su 5 retais ir labai įdomiais Vilniaus gyventojais, išsirinkti labiausiai patikusį ir jį nupiešti.
Reikmenys: didelis lapas, ant kurio piešti galėtų visi grupės vaikai, piešimo priemonės.
Eiga
- Parodykite vaikams 5 retų Vilniaus rūšių nuotraukas (atsisiųsti) ir perskaitykite žemiau pateiktas įdomias istorijas apie juos.
- Su vaikais nutarkite, kuri rūšis jūsų grupei buvo įdomiausia.
- Pasiimkite didelį lapą / tapeto gabalą ir kartu su visais vaikais pabandykite nupiešti bendrą mėgstamiausios rūšies paveikslą. Naudokite tokią techniką, kuri jums įdomiausia.
- Sukurtą bendrą grupės darbą nufotografuokite.
- Įkelkite iki vasario 28 d. (imtinai) į https://zaliasvilnius.lt/ziemos-konkurso-anketa/
Įvertinimas ir apdovanojimai:
Visi konkurso darbeliai skelbiami čia: https://zaliasvilnius.lt/nepaprastieji-vilniaus-gyventojai/
Viešas balsavimas vyksta kovo 1 – kovo 10 d. (imtinai). Laimėtojas bus skelbiamas kovo 11 d. Grupė nugalėtoja laimės išvyką su gamtininku. Apie laimėjimą bus pranešta grupę registravusiam mokytojui.
Kurkime žalesnį Vilnių kartu!
Gamtininko kalendorius skirtas Vilniaus miesto darželinukams ir pradinukams (3-10 metų amžiaus vaikams). Plačiausiai jį panaudoti savo grupėse gali mokytojai, praturtindami mokymosi programą užduotėlėmis apie gamtą. Be kita ko, kviečiame ir tėvelius prisijungti, pasisemti idėjų, ką smagaus nuveikti gamtoje, apie ką su vaikais pasikalbėti.
Vilniaus miesto svečius ar gerbėjus raginame nelikti nuošalyje. Didžiąją dalį gamtininko kalendoriaus veiklų galėsite atlikti ir kituose miestuose ar gyvenvietėse.
Kiekvieno mėnesio pabaigoje kito mėnesio gamtos kalendorių PDF formatu el. paštu gaus visų valstybinių Vilniaus darželių administracijos. Jei norite jį gauti į savo el. pašto dėžutę, įveskite savo el. pašto adresą žemiau.
Gautas PDF failas yra interaktyvus. Jį galite naudoti telefone, planšetėje, telefone. Kalendorių galite atsispausdinti ir pasikabinti grupėje – interaktyvūs elementai turi QR kodus, kuriuos nuskanavus rasite jums reikiamą informaciją. Jokio išankstinio pasiruošimo nereikia, tiesiog atsidarote kalendorių – ir naudojate.
Kai kurioms užduotims atlikti reikės papildomų priemonių – apie tai visa informacija bus pateikiama kalendoriuje. Kad vaikams stebėjimai būtų įdomesni, siūlome iš anksto pasiruošti keletą papildomų priemonių:
- Galite pakviesti vaikus sąsiuvinį ar užrašų knygelę paversti Gamtininko dienoraščiu, kuriame jie galėtų piešti, klijuoti ar kitaip fiksuoti savo gamtos tyrinėjimus.
- Galite grupėje kiekvieną mėnesį pakabinti 2 didelius lapus. Viename iš jų galite fiksuoti visus to mėnesio tyrinėjimus, kitame – visus metus fiksuoti užduoties „Mūsų medis” įspūdžius.
- Tyrinėdami gamtą vaikai ugdys meilę gamtai. Būtent jauniausiame amžiuje šį jausmą išsiugdyti lengviausia.
- Praturtinsite savo įprastą programą naujomis veiklomis, kurias parengė gamtininkai profesionalai.
- Gamtininko kalendorius pasiūlys idėjų, ką su vaikais įdomaus veikti lauke.
- Taip simboliškai prisijungsite prie Vilniaus Žaliosios sostinės ir tapsite gamtai draugišką miestą kuriančios bendruomenės dalimi.
- Galėsite dalyvauti konkursuose ir laimėti išvykas savo grupei su gamtininku.
Susisiekite su gamtos kalendorių kuriančia nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos „Baltijos aplinkos forumas” gamtininke Egle Vičiuviene egle.viciuviene@bef.lt

- Gamtininko kalendorius
Balandis 2025
Atraskite gamtos paslaptis su Gamtininko kalendoriumi! Kiekvieną dieną jame rasite naują faktą, užduotį ar eksperimentą, kuris padės leistis į pažinimo kelionę gamtoje ir patirti nuostabių nuotykių. Šis kalendorius pritaikytas užsiėmimams gamtoje ikimokyklinio amžiaus vaikams bei 1–4 klasių moksleiviams ir jų auklėtojams.